Aasta Katus 2011 – kivikatused

Finaali jõudnud tööd

 

VÕITJA!
Eramu ja abihoone Pilkuse külas, Otepääl – ehitaja Ando Meema OÜ
Arhitektid: Tauno Aadma ja Laur Pihel
Maja ehitas  otsast lõpuni Ando Meema OÜ. Kuna sedalaadi hoonet ei olnud varem Eestis tehtud, siis puudusid alguses ka sõlmede lahendused. Kaared ja sarikad tegi ehitaja ise. Need tuli ehitajal osaliselt välja mõelda kohapeal. Algselt ehitatigi samal konstruktsioonil aga väiksem kõrvalhoone,  millega saadi kätte sõlmelahendused ja nipid. Kõige raskem oligi palkmaja ja katuse aluskonstruktsiooni kokkuviimine, sest teadupärast ju palkmaja aastatega vajub. Siinkohal pidigi ehitaja kasutama loovat mõtlemist. See ongi tegelikult see, mis teeb ehitajast EHITAJA.

Katusekatte materjaliks kasutati AS Wienerbergeri katusekattematerjali Pottelberg 301 antiik.  See materjal kogub Eestis vaikselt polulaarsust. Antud katusetellist saab kasutada ka fassaadides ja on kasutatud isegi negatiivsete kallete puhul. Ehitaja väidetel oli katusekatte paigaldamine suhteliselt lihtne ja sujus hästi. Kuna omaniku soov oli katuse ääred vormistada vaskplekiga, siis sai ka see töö lõpuks tehtud nii, et midagi silma riivama ei jäänud. Ka see töö vajas head taipu ning meistrikätt, et viia kõik kõik harmooniasse. Liiga kitsas või liiga lai plekiosa oleks kindlasti üldvisiooni mõjutanud. Ka korstnaümbrus sai vormistatud vaskplekiga sellise arvestusega, et palkhoone tulevikus vajub. Üldmuljena said kõik hoone osad täpselt nii nagu peab ja visuaalselt sobib tõesti AS Wienerbergeri katusekattematerjal Pottelberg 301 ideaalselt antud looduslikku ja esteetilisse konteksti.

 

 

 

 


 

Kõltsu mõis, Keila vald, Harjumaa – ehitaja Eksklusiivehitus OÜ
Restaureeritud Kõltsu mõisa (arhitekt Jüri Irik) katusel on kasutatud Eestis harvakasutatavat katusematerjali – kiltkivi (firma Rathscheck kiltkiviplaadid Octogenes). Neelu- jm. lisaplekid ning vihmaveesüsteem on valmistatud firma Rheinzink kiltkivitooni patineeritud titaantsinkplekist.Kõltsu mõisakompleks koos stiilse kiltkivikatusega on üheks paremini restaureeritud mõisakompleksis Eestis viimasel aastakümnel.

 

 

 

 


Eramu Keila-Joal, Harjumaal – ehitaja  RCC Interstand OÜ
Kasutatud kiviks on Koramic Actua keraamiline katusekivi.  Eripäraks  see, et hoone külgfassaadid on kaetud sama katusekiviga, mis kaldkatuse osagi. Ära tuleks märkida, et fassaadiakende külgede viimistlemise puhul on kasutatud katuse äärekive.

 

 

 

 


 

Teised konkursile esitatud tööd

 

OÜ Liiwimaa Katusemeister – suvila Hiiumaal, Ratschecki kiltkivi

 

 

 

 


 

 

punane elegant, Haapsalu

 

 

 

 


 

 

OÜ Makit Ehitus –  tööstushoone Rakveres, punane Elegant

 

 

 

 


 

 

Rajapere eramu, piibirsaba katusekivi

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

OÜ Liiwimaa Katusemeister –  Pauluse kirik Tartus, Marsei katusekivi

 

 

 

 


 

 

suvemaja Saaremaal, hall Minster

 

 

 

 


 

 

Kohila raamatukogu, hall Elegant

 

 

 

 


 

 

Jahimaja Martnas, hall Elegant

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

hoone Taeblas

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


 

 

OK Katused OÜ

 

 

 

 

 


 

OK Katused OÜ

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


 

 

Liiwimaa Katusemeister – Kiltsi mõis, S-kivi

 

 

 

 


 

 

OÜ Ademart – eramu Käsmus, Turmalin

 

 

 

 


 

 

OÜ Eksklusiivehitus – eramu Õitse tänaval Tallinnas,eterniit